Jedna od poznatih dilema svih vozača jeste da li je dozvoljena vožnja u papučama, odnosno upravljanje u neadekvatnoj obući.
Iako vozači po pravilu misle da vožnja u papučama nije dozvoljena istina je nešto drugačija. Ne postoji zakon u Srbiji koji definiše u kakvoj obući bi trebalo upravljati motornim vozilom.
Činjenica je da vožnja u neadekvatnoj obući može ugroziti bezbednost upravljanja, ali ipak nije zabranjena.
U Zakonu o bezbednosti u saobraćaju (ZOBS) ne postoje odredbe koje o tome govore.
Stručnjaci smatraju da je stvar lične kulture da se automobil ne vozi npr. bez majice, ali za obuću imaju samo preporuku.
Zašto je vožnja u papučama opasna?
Upravljanje automobilom dok nosite neadekvatnu obuću ili dok ste bosi može da ugrozi vašu i bezbednost drugih ljudi.
Preporuka stručnjaka ali i zdravog razuma je da se ne vozi u obući u kojoj nemamo osećaj da li smo dovoljno jako pritisnuli komande.
Papuča lako spadne i tako poremeti koncentraciju vozača i dovede njega ili druge saputnike i učesnike u saobraćaju u rizik.
Mnogi imaju običaj da leti voze bosi, ali to se još manje preporučuje.
Međutim, drugačija pravila vladaju kod profesionalnih vozača (taksisti) koji ne smeju da voze u sandalama i papučama jer nije bezbedno.
Jedno istraživanje u Engleskoj pokazalo da je vožnja u japankama odgovorna za više od 1,4 miliona saobraćajnih udesa godišnje.
Opasnija je i od vožnje u cipelama sa visokom potpeticom, jer je potrebno više vremena da se noga sa gasa pomeri na kočnicu.
Jedan od deset vozača priznao je da mu se japanka podvukla ispod papučica i da je u poslednjem trenutku izbegao udes.